pro kojence od 7. měsíce do ukončeného 8. měsíce
Nejdůležitější informace zaručené předními odborníky a inspirace na první příkrmy.
Začátky s příkrmy už máte úspěšně za sebou. Postavili jste základy, na kterých je třeba dál stavět. V období od ukončeného 6. měsíce věku děťátka vás čekají další pokroky. Je ten správný čas na představení dalších potraviny, chutí a konzistencí.
V tomto věku už dítě umí uchopit předměty do ručičky a velmi rádo všechno ochutnává. Přichází čas na první samostatné pokusy! Dítě si bude chtít jídlo osahat a bude se nemotorně snažit dopravit ho do pusinky. Obrňte se trpělivostí, příkrm bude občas úplně všude. Pro dětský vývoj je to však velmi důležité období.
Od ukončeného 6. měsíce už děťátko můžete krmit pravidelně, zhruba 5x denně - snídaně, svačina, oběd, svačina a večeře. Stále platí, že základ stravy tvoří mateřské mléko a příkrmy jsou doplňkem. Velikost porcí se může lišit podle aktuálního hladu.
V prvních měsících platí, že by strava měla být poměrně jednoduchá. Při přípravě příkrmů se vyvarujte nevhodné úpravě jídla, jako je smažení, grilování, pečení. První příkrmy nejlépe připravíte na páře, případně povařením.
Do jídelníčku stále nepatří sůl, která není vhodná pro dětské ledviny, a do jídla byste ji nikdy neměli přidávat. V případě kupovaných příkrmů si raději obsah soli zkontrolujte ve složení. Děti do sedmi měsíců by měly sníst méně než 1 gram soli denně.
Škodlivý je pro děti také cukr. Čím později ho dítě ochutná, tím lépe. Mléko, ovoce a zelenina také obsahují přírodní cukry, ale jsou v nich i nezbytné živiny, jako jsou vitamíny, minerály a vláknina. I přesto dítěti potraviny se sladkou chutí (byť přirozeně) podávejte s mírou. Pokud dítě zvyknete na sladkou chuť ovoce na úplném začátku, může odmítat zeleninu nebo maso. Ovoce tedy zařazujte do jídelníčku jako poslední. Dbejte i na pravidelné čištění prvních zoubků, zejména večer před spaním.
Pokud jste se rozhodli připravovat první příkrmy doma, dbejte na hygienu a před přípravou jídla si důkladně umyjte ruce i veškeré nádobí, které budete používat. Zejména v prvních měsících se vyplatí sáhnout po potravinách s označením BIO, případně po farmářském masu a zelenině, u kterých bývá kvalita nejvyšší.
Zeleninu i ovoce pečlivě očistěte, nakrájejte na malé kousky a uvařte v neosolené vodě nebo na páře. Rozmixujte do podoby pyré, která je pro děti v tomto věku nejvhodnější. Jakmile se začnou objevovat první zoubky, můžete konzistenci pozměnit tak, aby příkrm obsahoval i malé, do měkka uvařené kousky potravin. Jídlo už nemusíte mixovat, ale stačí ho rozmačkat vidličkou.
Do domácích příkrmů se doporučuje zamíchat kapka řepkového oleje, který je zdrojem cenných omega 3 mastných kyselin.
Podávat můžete i hotové příkrmy ve skleničkách, které jsou složením i konzistencí připraveny pro starší děti a jsou také v „baby kvalitě“. Při výběru vhodného příkrmu vždy zkontrolujte doporučený věk na obalu – díky tomu budete mít jistotu, že jsou pro tento věk přizpůsobeny nejen použité suroviny, ale také konzistence příkrmu.
Už od útlého věku je důležité děťátko zvykat na pravidelný pitný režim. Denní potřeba tekutin pro kojence se pohybuje kolem 150 ml/kg tělesné hmotnosti.
Ideální je podávat v průběhu dne v malých dávkách čistou kojeneckou vodu. Zpočátku ji můžete podávat po lžičce nebo rovnou z hrníčku s pítkem. Trénink na pravidelné pití nepodceňujte.
Nastává čas podávat jídlo, které dítě může jíst samostatně rukama. Pro tento věk jsou vhodné texturované potraviny s malým kousky, např. kukuřičné křupky nebo rýžové oplatky. Můžete také podávat vychladlé kousky vařené zeleniny jako brokolici, květák, cuketu, brambory, nebo kousky vařených těstovin.